Dready
Není jisté, zda dready pocházejí z Indie, nebo z Afriky. Dready, neboli dreadlocks, jsou zacuchané copy z nečesaných vlasů. U některých ortodoxně zaměřených rastafariánů je to přímo natty dread, neboli pletenec děsu. A rastové si nesmějí vlasy stříhat, to je ten důvod proč si je splétají do dredů. V současné době jde spíše o moderní trend, odlišnost od ostatních, nebo výraz příslušnosti ke kultuře reggae, nebo rastafariánství. Nejdelší dready byly dlouhé asi 3 metry.
Výroba
První asi nejlechčí způsob je "volný růst". Jde vlastně o to, že si delší dobu valsy nemyjete a nečesáte, a oni Vám tak po 2 měsících začnou dreadovatět. Nejdříve se zplétají konečky a potom to jde až ke kořenům. Celý proces trvá asi 4-24 měsíců. Hodně záleží na tom, jaké máte vlasy. Kudrnaté vlasy se budou rozhodně zplétat rychleji než rovné. Vlasy si nesmíte česat a to vůbec a umývat až po prvních 2 měsících a to mýdlovou vodou, nebo přírodním šampónem bez kondicionéru. Při mytí také musíte dát pozor, aby jste si vlasy nerozčesali a neporušili zpletené konečky. Výhodou tohoto typu dredovatění je, že každý dread je jiné velikosti a tloušťky, tím vytvoříte lepší přírodní dojem. Nevýhodou je, že po nějaké době nemytí Vám začnou vlasy smrdět a mohou se dostavit i vši.
Druhý způsob je poněkud čistotnější, přesto však stejně kvalitní. Je potřeba, aby jste si před zacucháváním týden nemyli a nečesali hlavu. Potom si vyberte z hlavy (u kořenů vlasů) pramen v průměru 2,5cm až 5 cm. Okolní vlasy přidělejte k hlavě sponkami, aby Vám nevadily. Potom pramen rozdělíte na dvě části, roztáhnete co nejvíce od sebe, zase povolíte a dáte k sobě, potom ve středu vlasy promícháte a zase zatáhnete. Tím se Vám vytvoří na hlavě malinkaté uzlíky, které se potom pojí do dreadů. První 2 cm od hlavy musíte opravdu, ale opravdu moc zatahovat. Po vytvoření dobrého začátku můžete trochu zrychlit a dodělat tímto způsobem dread do konce. Čas od času je dobré vzít dread do ruky a trochu ho poválet a utrhat, nebo zastrkat vyčnívající vlasy. Zakončit ho můžete několika způsoby. Můžete ho upálit, ale to dost nebezpečné, protože Vám může chytnout celý dread. Dobrou metodou je zavoskování nebo zagumičkování. Asi nejhorší co můžete, udělat je vzít to žvejkačkou, jak je oblíbeným způsebem hospodských pletačů dreadů. Někdo to také ještě zaháčkovává, ale o tom se víc neslyšela.
Údržba:
Až si uděláte celou hlavu dreadů, tak bych doporučoval tak dva týdny až měsíc nemýt. Co se týče používání šampónů, tak bych doporučoval jen přírodní šampóny bez složek kondicionérů. Tyto kondicionéry Vám zjemní vlasy a tak vznikne možnost rozpletení celého dreadu. Ideálním mycím prostředkem je mýdlo, klasické netekuté. Namydlíte jím celou hlavu a potom bezproblému dostanete pryč. O dready je nutno pečovat jako o vlastní dítě, protože hrozí různé napadení broukovitými škůdci jako třeba vši a podobná svinctva